top of page

Weekend pełen cudów. Cud trzeci - Jezioro Gryżyńskie.


Otoczeni aurą wsi, poszliśmy z powrotem do ośrodka nad jeziorem. Postanowiliśmy nadal kontemplować przyrodę i cieszyć się spokojem lasu.

Następnym nieodkrytym walorem było z pewnością jezioro. To nieco ukryte w dole za zabudowaniami z gastronomią, rozlało się w niecce otoczonej Gryżyńskim Parkiem Krajobrazowym.

Jezioro Gryżyńskie www.bytnica.pl

Woda w jeziorze była krystalicznie czysta, z łatwością stojąc na drewnianym pomoście, mogliśmy zobaczyć faunę i florę dzikiego jeziora. Zresztą jedyne dojście znajduje się w granicach ośrodka wypoczynkowego.

Po powrocie do domu postanowiliśmy doczytać na jego temat. Okazało się, że należy do 1 klasy czystości i jest zasilane w wodę jedynie z podziemnych źródeł. Jego szmaragdowe wody otacza malownicza ścieżka turystyczna o długości ponad 7 kilometrów.

Jezioro Gryżyńskie w literaturze przedstawiane jest jako nieskażone cywilizacją, o doskonałych warunkach do wędkowania (leszcze, karasie, karpie, sielawy i podobno nawet węgorze).

Czysta piaszczysta plaża to także doskonała oferta dla miłośników opalania, kąpielisko jest otoczone pomostem. Ośrodek oferuje też wynajem sprzętu wodnego. Super! Idealne miejsce na weekend z przyjaciółmi nad jeziorem. Zaledwie półtorej godziny samochodem od Poznania czy Berlina. Zielona Góra, Wrocław czy Gorzów Wielkopolski to przysłowiowy "rzut beretem".

Jezior Gryżyńskie

Jesienne słońce odbijało się w tafli wody a my upajaliśmy się zapachem jeziora i pluskiem wody uderzającej o pomost, i brzegi gęsto porośnięte soczystą zielenią.

Siedzieliśmy w ciszy zapatrzeni w dal a w głowach snuła się historia o bajkowej wsi zapomnianej przez czas. Wtedy pomyślałem, że to uroczysko. Uroczysko Gryżyna!!!

Jezioro Gryżyńskie

#urlopnadjeziorem #urlopwlesie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #zbieraniegrzybówwgryżynie #uroczysko #Gryżyna #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #jezioroKałek #slowlife

112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page