top of page

Weekend pełen cudów. Cud czwarty - jeleń. Symbolika.


Z otwartymi szeroko oczyma patrzyliśmy na drogę, którą przemknął rosły jeleń. Od tamtego dnia jeszcze udało nam się zobaczyć na drodze małą sarnę. Teraz już wiemy, że przez las Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego trzeba jechać powoli. Spotkanie z jeleniem, którego widzieliśmy na wyciągnięcie ręki, było niezwykłe.

Czuliśmy, że weekend w Gryżynie był symboliczny. Borowik szlachetny, krystaliczne jezioro, historyczny cmentarz, kobieta w kościele i jeszcze jeleń. Wszystkie te zdarzenia były jak ze snu, tworzyły majaczący się obraz nowego, lepszego i spokojniejszego życia.

Nie braliśmy nigdy na serio pomysłu zmiany dotychczasowego komfortu miasta i korporacji. Lecz wtedy, właśnie w samochodzie nadal mając szeroko otwarte oczy, telepatycznie przekazaliśmy sobie decyzję. Decyzję o zmianie totalnej, zmianie nas samych.

Poszukałem interpretacji symboliki jelenia w internecie. Na podstawie licznych tekstów dziś wiem, że odpowiedź może być tylko jedna.

zdjęcie z internetu ukazujące jelenie w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym

"Jeleń oznacza wytrwałość, konsekwentne dochodzenie do celu i dbałość o równowagę energetyczną. (za: Symbolika Zwierząt).

Chrześcijaństwo bez trudności przyjęło prastary symbol jelenia wraz z większością wiązanych z nim znaczeń. Symbolikę oczywiście wzbogacono o znaczenia oparte na przekazach biblijnych. Na podstawie słów Pisma Świętego jeleń mógł być upostaciowaniem Chrystusa lub też symbolem duszy ludzkiej pragnącej zbawienia.

Już w jaskiniach z epoki kamiennej znajdują się malowidła przedstawiające jelenie i przebranych za jelenie ludzi, które służyły celom kultowym. Jeleń był zwierzęciem czczonym na całym świecie, ze względu na jego odnawiające się corocznie wysokie poroże często porównywano go z drzewem życia, dlatego też był w wielu kulturach i epokach symbolem płodności, duchowego wzrostu i zasady, śmierci i ponownych narodzin.

W buddyzmie jeleń uchodził, obok gazeli, za symbol mądrości i ascezy, zwierzę Buddy który objawia się również w postaci jelenia i jego nauk udzielanych często w gajach zamieszkałych przez płową zwierzynę, atrybut wieczności i jesieni.

Obok łani w starożytności również jeleń uchodził za święte zwierzę Artemidy, gdzie walka jelenia z innymi zwierzętami symbolizowała walkę między światłem a ciemnością. Jako przewodnik dusz jeleń pojawia się w starożytności i u Celtów.

Jeleń pomaga nam również odnaleźć nasze wewnętrzne skarby - talenty, prawdy, które są w nas zapisane, ukryte wspomnienia.

Łania - samica jelenia - jest związana z nieskończona szczodrością, na którą, aby z niej korzystać, musimy się oswoić. Dlatego też jelenie uczą nas zaufania do sił natury, powierzenia jej rozwiązanie niektórych problemów w nas.

Znane są również ze swoich umiejętności tropienia, dlatego są symbolem uważności - również dla osób, które o uważności w życiu chcą pamiętać. W mitologii celtyckiej to właśnie jeleń prowadził wróżki przez las, do ich królestwa. Dlatego też jeleń idealnie nadaje się na naszego duchowego przewodnika".

Źródło internet

#urlopnadjeziorem #urlopwlesie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #zbieraniegrzybówwgryżynie #uroczysko #GryżyńskiParkNarodowy #dzikanatura #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #jezioroKałek #slowlife #laswGryżynie

141 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page