top of page

Nietoperze to nasi sprzymierzeńcy w walce z komarami.


Magda podrzuciła mi genialny pomysł na temat walki z komarami. Nie ukrywam, że w Uroczysku Gryżyna, które bezpośrednio sąsiaduje z rozlewiskiem zamieszkałym przez bobry, komarów nie brakuje.

Zapytałem Magdę ostatnio jak radzi sobie z komarami w Polnej Zdrój. Odpowiedź była zaskakująca. We Wleniu nie ma komarów!!! Mianowicie na wieży kościelnej zamieszkuje duże skupisko nietoperzy, ich gniazdo stało się jedną z lokalnych atrakcji.

Nic w tym dziwnego, skoro wszystkie gatunki zamieszkujące w Polsce są pod ochroną, sześć z nich zostało umieszczone w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.

http://www.drewno.pl/artykuly/7344,skrzynki-dla-nietoperzy.html

Poczytałem, zgłębiłem temat i kupiłem budki dla nietoperzy. Zawiesimy je na drzewach otaczających Uroczysko Gryżyna.

Każdy nietoperz w ciągu nocy zjada około 2000 komarów. Jak zamieszka u nas 10 sąsiadów to spray na komary nie będzie nam potrzebny. Tak zwane moskitiery, które zamierzamy zainstalować w oknach, będą chroniły nas przed natarczywymi muchami. Komary będą posiłkiem zaprzyjaźnionych "gacków".

Co ciekawe, 38 kilometrów od Gryżyny są pozostałości bunkrów. Potężne stalowe kopuły i ciągnące się kilometrami rzędy betonowych słupów, tzw. "zębów smoka" - zapór przeciwczołgowych. Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego do dziś budzą podziw swym ogromem, pobudzają wyobraźnię, zachęcają do zwiedzania, stanowiąc największą atrakcję turystyczną ziemi międzyrzeckiej. Unikatowy na skalę europejską system fortyfikacji przyciąga rzesze turystów z kraju i zagranicy. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, które utworzone zostało w 2011 r. Jego celem jest ochrona i udostępnianie zachowanych fortyfikacji Frontu Fortecznego Łuku Odry i Warty, oraz gromadzenie, ochrona, naukowe opracowywanie i udostępnianie zbiorów dotyczących fortyfikacji i nietoperzy, poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, popularyzatorskiej, edukacyjnej i wydawniczej.

https://bunkry.pl/galeria/

Liczymy, że nietoperze zamieszkujące gminę Międzyrzecz, przylecą do Uroczyska Gryżyna i pomogą nam w walce z komarami.

Wokół nietoperzy stworzono wile mitów i legend. Nietoperze nie należą do najpiękniejszych zwierząt, często kojarzymy je z pełnią księżyca, wampirami i wkręcaniem się we włosy. Nic podobnego, niech od dziś nietoperze kojarzą się nam z Rumem Bacardi i orężem w walce z wampirzymi komarami.

Poniżej link do bardzo ciekawej strony www poświęconej nietoperzom.

http://www.nietoperze.pl/mity-legendy

Pozostałości fortyfikacji Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

#urlopnadjeziorem #urlopwlesie #weselenadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #apartamentywlesie #weselewlesiewGryżynie #uroczysko #zbieraniegrzybówwgryżynie #Gryżyna

212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page