top of page

Bobry w natarciu.


Bobry w Gryżynie są od bardzo dawna a mieszkańcy do nich już przywykli. Doskonale radzą sobie z inżynierią skomplikowanych budowli z gałęzi i bali drzew. Tworzą tamy i podwodne tunele by uchronić się przed drapieżnikami.

Była jednak przerwa w historii bobrów, kiedy to wyprowadziły się ze wsi. Z jakichś powodów opuściły swe żeremie a brzegi Potoku Gryżyńskiego zaczęły porastać olchami. Dziś drzewa mają po dwadzieścia, trzydzieści i czterdzieści lat a mieszkańcy cieszą się koegzystencją z chronionym gatunkiem zwierzęcia.

My też cieszymy się, że już za dwa lata nasi goście będą mogli zobaczyć siedlisko bobrów z okien Uroczyska Gryżyna. Ten rzadki widok będzie z pewnością jedną z atrakcji miejsca.

Niestety aktywność bobrów to zagłada dla rosłych drzew, które zagościły nad brzegiem potoku. Po powrocie bobrów na swoje miejsce i uformowaniu żeremi, potok przekształcił się w rozlewisko. Grunt stał się niestabilny a wysokie drzewa chwieją się w grząskiej, podmokłej ziemi.

Niestety w miniony weekend dwie olchy nie wytrzymały naporu wiatru i przewróciły się na teren Uroczyska Gryżyna, opierając się o dom. Przykro nam ale będziemy musieli je wyciąć, podobnie jak inne, które chylą się w kierunku ogrodu i domu.

Taki widok zastaliśmy w ostatnią niedzielę, kiedy pojechaliśmy cieszyć się piękną pogodą i powietrzem Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego.

#urlopnadjeziorem #urlopwlesie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #apartamentywlesie #zbieraniegrzybówwgryżynie #uroczysko #Gryżyna #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #laswGryżynie

54 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page