top of page

OZE, EKO, ograniczenie wpływu na środowisko naturalne, nie jest kwestią wyboru. To nasz obowiązek.


Dlaczego pcha nas na wieś? Dlaczego sądzimy, że praca fizyczna, uprawa ziemi, hodowla zwierząt dadzą nam ukojenie? Dlaczego życie bliższe naturze pozwoli nam być szczęśliwszymi? Na te pytania dziś jeszcze nie znamy odpowiedzi. Być może głęboko się mylimy a nasze wyobrażenia o zmianie sposobu życia są bardzo wyidealizowane.

Wracając do pierwszego bloga, jedno jest pewne. Jesteśmy zmęczeni tym co sami sobie zgotowaliśmy. Nadmierna konsumpcja, masowa produkcja, planowane postarzanie produktów a wszystko co nowsze jest wrogiem starego. Gospodarka oparta o ten model eksploduje dobrobytem tak szybko, jak szybko zasypują nas śmieci.

Do tematu! OZE jest za darmo. Do takiego wniosku doszliśmy analizując koszty ogrzania Uroczyska Gryżyna, dostarczenia ciepłej wody i oświetlenia pomieszczeń. Zdecydowaliśmy się na instalację fotowoltaiczną o mocy 10kW, z możliwością rozbudowy do 15kW. Taka ilość energii elektrycznej powinna w dużej mierze zaspokoić nasze zapotrzebowania na ciepło i światło. Uroczysko Gryżyna będzie ogrzewane podczerwienią a ciepłą wodę pozyskamy z pomp ciepła. Taka instalacja "zwróci" nam się w 15 lat. To bardzo długo, lecz tak czy inaczej za ciepło i oświetlenie trzeba kiedyś zapłacić. My po 15 latach płacić już nie będziemy.

Ogrzewanie prądem jest najdroższym rozwiązaniem, czyżby? A co gdy produkujesz go sam? Jakie są koszty społeczne ogrzewania węglem, który nadal uważany jest za najtańszą opcję? Ile czasu trzeba poświęcić na przywiezienie tony węgla, ile ropy spalić by ją dostarczyć? Ile czasu trwa załadunek pieca a ile kosztuje wywóz popiołu? Czy piec gazowy i instalacja są tanie? Nie, nie i nie. Wszystko kosztuje teraz albo później, tu lub gdzie indziej.

Czy zamiana energii Słońca w prąd nie obniża temperatury ziemi? Nie jestem fizykiem ale wydaje mi się, że tak. Światło niesie też ciepło, gdy jego część zamienimy na prąd, to niejako magazynujemy to ciepło w energii elektrycznej. Zamiast wnikać w ziemię, światło i ciepło staje się prądem. Tak nam się przynajmniej wydaje, z logicznego punktu widzenia,

Zatem postanowione, nie pellet, nie węgiel, nie olej a Słońce! Bez kurzu, bez spalin, bez efektu cieplarnianego. Budujemy wiatę garażową, której dach będzie naszą elektrownią. Mamy farta, w miejscu wiaty Słońce dociera cały dzień.

"W ciągu jednej godziny moc energii docierającej na Ziemię ze Słońca, przekracza roczne zapotrzebowanie ludzi na energię".

http://www.businessinsider.com/this-is-the-potential-of-solar-power-2015-9?IR=T

I film na temat prądu ze Słońca.

https://planetsave.com/2014/10/16/advantages-of-solar-energy/

A widzieliście plastik dryfujący w oceanie?

http://podroze.gazeta.pl/podroze/7,114158,23112256,zanurkowal-w-wodach-kolo-bali-a-tam-morze-smieci-torby.html

#dzikanatura #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife

68 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page