top of page

Zielnik Uroczyska - Biała morwa.


Przed nami jeszcze huk roboty, już od roku bowiem porządkujemy otoczenie Uroczyska Gryżyna. Wielu z Was nie rozpoznałoby domu dziś, który nagle pojawił się zza gęstych i dzikich zarośli.

Drzewa rosną długo, dlatego już dziś postanowiliśmy rozpocząć nasadzanie. Chcemy by teren wokół domu naturalnie wtopił się w dziką przyrodę obszaru Natura 2000.

Pierwsze w kolejności to krzewy morwy a dokładniej morwy białej. Ona to bowiem według starożytnej medycyny chińskiej, jest zbawienna w walce z wysokim ciśnieniem czy podwyższonym poziomem cholesterolu. Dla gości będziemy parzyć herbatkę z liści i owoców tego zapomnianego krzewu.

Cukrzyca nie jest jedyną chorobą cywilizacyjną, z którą może pomóc walczyć morwa biała. Jak wynika z badań, ekstrakt metanolowy z liści morwy białej i jego frakcje hamują produkcję tlenku azotu (NO), który wywołuje uszkodzenia tkankowe, mogące przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych. Chińczycy, z Chin wszak pochodzi biała morwa, wykorzystywali jej właściwości przeciwgorączkowe.

Biała morwa to też pożywienie jedwabników, to dzięki niej możemy cieszyć się najpiękniejszym na świecie włóknem jedwabiu.

Powyżej zdjęcie dwóch krzaczków białej morwy, które zastąpiły krzaki dosłownie pożerające dom.

Widok domu rok temu, aż trudno uwierzyć, że dom nabrał tyle oddechu po usunięciu gąszczu zarośli.

Wręcz nie dało się przebić przez zarośla by zobaczyć rozlewiska Gryżyńskiego Strumienia.

#urlopnadjeziorem #weselewGryżynie #urlopwlesie #Tekkturabiuroarchitektoniczne #apartamentywlesie #weselenadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #konferencjalubuskie #małeweselewGryżynie #weselewlesiewGryżynie #zbieraniegrzybówwgryżynie #uroczysko #Gryżyna #kameralnespotkaniefirmowe #spotkanieintegracyjne #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowfooduroczyskogryżyna #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #jezioroKałek #slowlife #laswGryżynie #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page