top of page

Stos porcelany, jest prawdziwy skarb!!!


Pisałem ostatnio coś na temat geesowskiej ceramiki. Tak, wczoraj zabrałem 3 talerze by im się dokładniej przyjrzeć. Byłem pełen nadziei.

Na pierwszy rzut oka przypominają mi one stare babcine talerze (zwane skorupami), z grubej, ciężkiej ceramiki. Brzeg talerza do zupy otacza zielony pasek i logo "GS". Dla młodych czytelników skrót "GS" pochodzi od "Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska". Talerz do dania głównego ma podobny pasek i piktogram symbolizujący sztućce. Znam je dobrze z widzenia, na podobnych bowiem podawano dania w barach mlecznych w latach 80-tych.

Zainteresował mnie talerz deserowy, nieco jaśniejszy i bardziej delikatny. Podobnie do talerza do dania głównego ma piktogram ze sztućcami, jest też skrót UMK.

Po odwróceniu talerza serce mi zabiło mocniej. Oddalając talerz od wzroku na długość ramienia, bez okularów czytam. "Genuine Porcelain-Environmentally friendly". WOW pomyślałem, mamy cały stos zabytkowych talerzy z porcelany, wyprodukowanej z poszanowaniem środowiska naturalnego!

Szybko zabrałem się do mycia w letniej wodzie z odrobiną środka myjącego. Z pietyzmem wytarłem, wychuchałem i czytam w okularach. "Genuine Porcelite......" a po środku miasto produkcji Tułowice. Doczytałem w internecie by ku mojemu rozczarowaniu dowiedzieć się, że fabryka działa zaledwie od 1991 roku. Talerz deserowy zatem ma nie więcej niż 27 lat. Nie jest też z porcelany a porcelitu.

Porcelit - rodzaj białej do kremowej, szkliwionej, nieprześwitującej ceramiki, wytwarzany podobnie jak porcelana, lecz najczęściej z surowców jak kaolin, skaleń, kwarc, które są gorszej jakości. Uformowane wyroby poddaje się wypalaniu w temperaturze +1325 °C w celu osiągnięcia zamierzonej nieprzesiąkliwości, wytrzymałości i twardości. W technice używany jako materiał do produkcji m.in. sanitariatów.

Szukałem też informacji na temat skrótu UMK. Jedyny trop prowadzi do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Prawdopodobnie zatem fabryka ceramiki wyprodukowała serię talerzy właśnie dla tego uniwersytetu.

Pozostaje Wam czekanie na bloga, w którym opiszę znalezisko w pokoju z widokiem na wschód i zabudowy sąsiada. Tym razem nie będzie mowy o rozczarowaniu.

#weselewGryżynie #urlopnadjeziorem #urlopwlesie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #weselenadjeziorem #Tekkturabiuroarchitektoniczne #konferencjalubuskie #weselewlesiewGryżynie #małeweselewGryżynie #zbieraniegrzybówwgryżynie #apartamentywlesie #uroczysko #Gryżyna #kameralnespotkaniefirmowe #dzikanatura #slowfooduroczyskogryżyna #spotkanieintegracyjne #GryżyńskiParkNarodowy #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #jezioroKałek #slowlife #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #laswGryżynie

179 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page