top of page

Zielnik Uroczyska - Katalpa, inaczej Surmia.


Lato tego roku było bardzo cieple. Biała morwa jednak doskonale znosi słońce i suchą glebę. Okazuje się, że jest jednym z najlepiej przystosowanych drzew do wzrostu na piachu. Tego też bowiem w Gryżynie nie brakuje. Uroczysko jest położone na bardzo piaszczystym terenie a woda szybko przesiąka do sąsiadującego Gryżyńskiego Potoku. Posadzenie leczniczej białej morwy było zatem strzałem w dziesiątkę, lubi ona bowiem ubogie i piaszczyste podłoże.

W poszukiwaniu gatunków, które zniosą trudne warunki, natknęliśmy się na inną ciekawą roślinę. Katalpa zwana Surmią, podobnie do morwy białej jest odporna na suszę i lubi rosnąć na piachu. Nie dosyć, że jest rozwiązaniem problemu ubogiej gleby, to jeszcze wytwarza olejek eteryczny. Zapach olejku nie jest wyczuwalny przez ludzi ale jest nieznośny dla węchu komarów. W ten to sposób zdobyliśmy bardziej humanitarne narzędzie w walce z krwiopijcami. Dotychczas nasze oręże było w żołądkach nietoperzy, które uwielbiają komary, każdy z nietoperzy zjada ich ok 2000 dziennie. W ten sposób w naturalny sposób zapewnimy komfort podczas imprez na świeżym powietrzu. Uroczysko Gryżyna będzie wolne od komarów a goście weselni będą jeszcze bardziej zadowoleni z aury lasu i sąsiadującego rozlewiska bobrów. Wieczorne grillowanie pod pergolą porośniętą wisterią nie będzie zakłócane przez znienawidzony bzyk komarów.

Katalpa to drzewo z rozłożystą koroną i krótkim pniem, o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Nasiona są ukryte w strąkach przypominających fasolę. W prawdzie nie występuje dziko w otaczającym nas lesie i raczej jest sadzona w ogrodach miejskich, to jej pożyteczność ma dla nas priorytetowe znaczenie. Wpleciemy ją w inne lecz dziko rosnące drzewa, dęby kolumnowe, brzozy i graby.

zdjęcie z internetu

#urlopnadjeziorem #weselewGryżynie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #urlopwlesie #weselenadjeziorem #konferencjalubuskie #małeweselewGryżynie #weselewlesiewGryżynie #apartamentywlesie #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #jezioroKałek #zbieraniegrzybówwgryżynie #slowfooduroczyskogryżyna #uroczysko #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #kameralnespotkaniefirmowe #Gryżyna #laswGryżynie #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #spotkanieintegracyjne

70 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page