top of page

Betula Utilis Doorenbos.


Być może ktoś z Was pomyśli, że blog o Uroczysku Gryżyna kierunkuje w stronę atlasu roślin i zwierząt. Jesień to idealna pora na sadzenie drzew i krzewów, jesienne słońce jeszcze przygrzewa, ziemia jednak jest wilgotna a zimne noce zatrzymują proces parowania. Rośliny mają czas wytchnienia i mogą spokojnie się aklimatyzować w nowym środowisku. Dlatego też tematyka z dendrologii, w dużym skrócie, będzie się częściej pojawiać jako temat wpisów tego bloga.

Na opisywaną w poprzednim blogu Surmię przyjdzie jeszcze czas. Tymczasem zaszczytne miejsce od strony kościoła zajęły trzy piękne brzozy (Betula Utilis Doorenbos). Ponad dwumetrowe okazy będą miały trochę czasu, by w dniu otwarcia Uroczyska Gryżyna, ucieszyć wszystkich swoimi walorami.

Dla Betuli Utilis Doorenbos wiosna 2021 będzie debiutem. Początek marca bowiem to okres, w którym większość drzew zrzucających na zimę liście pozostaje jeszcze w spoczynku i jest mało atrakcyjna. Wyjątek w tej grupie stanowi Betula Utilis Doorenbos (brzoza pożyteczna). Jako jedna z nielicznych przyciąga uwagę śnieżnobiałą, gładką korą pnia i gałęzi. Biała barwa korowiny szczególnie wyraźnie kontrastuje z otoczeniem i zwraca na siebie uwagę w okresie przedwiośnia. To właśnie wtedy brak liści i śniegu sprawia, że jej konary stają się widoczne nawet z odległości kilkuset metrów. Brzoza Użyteczna jest średniej wielkości drzewem dorastającym do wysokości około 10 metrów. Kulista, ażurowa korona natomiast osiąga średnicę około 7 metrów. Konary wyrastają z pnia pod ostrym kątem. Wspomniana już śnieżnobiała korowina pojawia się na 2 letnich i starszych pędach, z wiekiem złuszczając się cienkimi płatkami. Korowina najmłodszych gałązek jest oliwkowo-brązowa. Nowo pojawiająca się kora starszych pędów początkowo przyjmuje odcień blado pomarańczowy, który następnie bieleje. Dzięki temu nawet młode drzewa są bardzo dekoracyjne. Liście mają kształt sercowaty, są stosunkowo duże, błyszczące. Na jesieni przybierają złocisto-żółtą barwę. Odmiana tej brzozy jest łatwa w uprawie, nie ma szczególnych wymagań i dobrze rośnie prawie na wszystkich rodzajach gleb. Roślinę należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Jest mrozoodporna i nie wymaga okrywania na zimę. Miejsce od południowej strony działki będzie zatem idealne.

Brzoza pożyteczna wywodzi się z obszaru Himalajów i środkowej Azji, gdzie jest ważnym gospodarczo gatunkiem, co zresztą znalazło swoje odzwierciedlenie w nazwie (utilis czyli użyteczny). Drewno brzozy pożytecznej, w rejonach jej naturalnego zasięgu, służy do budowy domów, z gałęzi skręca się liny do budowy mostów a kora jest wykorzystywana do pokrywania dachów oraz jako namiastka papieru. W Wielkiej Brytanii odmiana Doorenbos została odznaczona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą Award of Garden Merit (AGM), jako roślina szczególnie wartościowa i zasługująca na rozpowszechnienie. Odmiana ta świetnie nadaje się do sadzenia samodzielnie, jako soliter. Szczególnie ładnie wygląda w okresie bezlistnym na tle roślin iglastych. Bardzo dobrze komponuje się z wrzosami i wrzoścami stanowiąc naturalnym elementem wrzosowisk. Dysponując większą przestrzenią warto sadzić ją w grupach, po kilka sztuk, wówczas tworzy duże, barwne plamy w parku lub ogrodzie. Ciekawie wygląda także w

zestawieniu z krzewami o intensywnej, zimowej barwie pędów (np. dereniami). Za pomocą cięcia można łatwo uzyskać formy wielopienne, stanowiące alternatywę dla nasadzeń grupowych.

#urlopnadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #urlopwlesie #weselewGryżynie #weselenadjeziorem #konferencjalubuskie #Tekkturabiuroarchitektoniczne #apartamentywlesie #weselewlesiewGryżynie #zbieraniegrzybówwgryżynie #GryżyńskiParkNarodowy #dzikanatura #małeweselewGryżynie #slowlife #jezioroKałek #uroczysko #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #laswGryżynie #kameralnespotkaniefirmowe #slowfooduroczyskogryżyna #Gryżyna #spotkanieintegracyjne #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie

122 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page