top of page

Carpinus betulus.


Weekend za weekendem minęło lato a i piękna złota jesień wkracza w najmniej przyjemy okres. My jednak korzystając z ostatnich promieni słońca i wilgoci, którą przyniosły przelotne deszcze, dalej zalesiamy otoczenie Uroczyska Gryżyna.

Peter Wohlleben w książce "Instrukcja Obsługi Lasu" pisze, że dawniej obszar Europy środkowej, w większości był porośnięty drzewami liściastymi. Zwłaszcza grab, podczas holocenu, czyli w okresach znacznego spadku liczby ludności, był gatunkiem dominującym w lasach naszego regionu. Według Wohllebena, drzewa iglaste, zwłaszcza sosny, dziś tak popularne w lasach, wkrótce ponownie zostaną naturalnie zastąpione przez drzewa liściaste. Ocieplający się klimat stopniowo bowiem wypiera charakterystyczne dla północy drzewa iglaste, w miejsce ich naturalnego wzrostu.

zdjęcie z internetu

Grab jako roślina ozdobna – stosowana jest na żywopłoty. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest skłonność do wytwarzania odrośli korzeniowych, co wykorzystuje się w ogrodnictwie do zagęszczania żywopłotów. Doskonale znosi cięcie. Grab czasami sadzony jest w parkach, nadaje się także na bonsai.

Drewno grabu jest bardzo twarde, ciężkie, sprężyste i trudne w obróbce, wykorzystywane na opał. Ma dużą wartość opałową – jedną z największych wśród naszych drzew. Stąd w historii jego masowa wycinka, która doprowadziła do znacznego zaniku gatunku. Dawniej ze względu na twardość robiono z niego m.in. koła młyńskie, a z gałęzi – klatki dla ptaków. Także ma zastosowanie do wyrobu niektórych instrumentów muzycznych, np. trzonków młoteczków fortepianowych, pałeczek perkusyjnych.

W Uroczysku Gryżyna wysadziliśmy już 28 grabów, z których uformujemy naturalny żywopłot. Charakterystyczne dla grabów jest to, że ich liście na zimę brązowieją i w dużej części pozostają na gałęziach. Tworzą naturalne zasłony aż do wiosny, gdy pojawiają się nowe liście z kotkami kwiatowymi. Ich gęste gałęzie są naturalną ochroną dla ptaków, powinny też być barierą dla naszych psów Balbiny i Pepity.

Powyżej nasze zmagania by zdążyć jeszcze przed zimnem. Pogoda idealna dla nowych nasadzeń by przed wiosną, drzewa były wzmocnione na suche i upalne lato.

#urlopnadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #urlopwlesie #zbieraniegrzybówwgryżynie #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #laswGryżynie #Gryżyna #uroczysko

81 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page