top of page

Ela i Krysia, a może Krysia i Ela?


"Savoir Vivre", "Knigge", "Podręcznik Dobrych Manier". Zbiór pięknych zasad, które są fundamentem kultury europejskiej, kompendium spisanych lub utartych zasad funkcjonowania w naszym społeczeństwie. Doskonałe narzędzie w relacjach międzyludzkich, którego mądrość przechodzi z pokolenia na pokolenie. Znajomość jego kluczowych zasad pomaga w codziennym życiu i tłumaczy dlaczego zachowujemy się tak a nie inaczej.

Dlaczego wyliczamy osoby w takiej a nie innej kolejności? Dlaczego podajemy rękę najpierw tej a później innej osobie? Dlaczego ta osoba siedzi obok kierowcy? Pytań jest wiele a odpowiedzi często dwojakie. Podstawowe znaczenie ma tu jednak przyjęty model lub otoczenie.

Ela i Krysia to imiona naszych mam. Krysia i Ela to imiona najważniejszych kobiet w naszym życiu.

Dlaczego o nich nagle piszę w kontekście sovoir vivre?

Na cześć naszych mam posadziliśmy dwa piękne drzewa, w centralnym i najbardziej reprezentatywnym miejscu ogrodu. Panie same wybrały drzewa, którym nadamy ich imiona. O którym pisać pierwszym? Głogu Krysi czy Magnolii Eli?

No tak, jedna Pani jest nieco starsza i to jej należałoby się pierwsze miejsce. Czy jednak ten model by się jej spodobał? Znając Krysię, nie! Zatem wyliczanie w tytule rozpocząłem od Eli, litera "E" pojawia się bowiem w alfabecie jako pierwsza. Ten model jest bardziej neutralny i nie powinien sprawić nikomu przykrości.

Zatem Magnolia Ela (magnolia japońska - kobus), doskonale znajdzie się w naszym ogrodzie. Odporna na suszę, bez dużych wymagań glebowych i lubiąca słońce. Idealnie! Obficie kwitnie w kwietniu i maju, ma wątłe białe kwiaty. Lekkie i powykręcane, gęsto usiane na gałęziach, pojawiają się jeszcze przed liśćmi. Pięknie pachną, niestety pojawiają się dopiero po kilku latach po posadzeniu.

zdjęcie z internetu

Nasza Magnolia Ela ma już kilka lat i parę metrów wysokości. Do zasadzenia potrzebna była koparka Pana Ryśka z sąsiedztwa. Będzie cieszyć oczy gości weselnych wchodzących na teren Uroczyska Gryżyna. Jej biel, czasem na granicy lekkiego różu, pasuje do atmosfery wesela doskonale. Jest nawet kolor znany pod nazwą "biel magnolii".

Głóg Krysia (Crataegus Paul's Scarlet), nie miałem wątpliwości, która mama wybierze to drzewo.

Oblepiony różowatymi, gęstymi kwiatami głóg, podobnie jak magnolia nie ma specjalnych wymagań. Kwitnie nieco później, w maju i czerwcu.

Czy jego kwiaty nie pasują do ślubnych wiązanek i dekoracji na stołach? Ba, naszym zdaniem idealnie.

zdjęcie z internetu

Głóg Krysia jest nieco niższy od magnolii Ela, lecz liczymy na jego szybszy wzrost. Zastosowanie w lecznictwie alternatywnym, herbatki, konfitury i soki, plus walory smakowe w nalewkach zrekompensują nam oczekiwanie na jego bogaty plon.

#urlopnadjeziorem #weselewGryżynie #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #weselenadjeziorem #urlopwlesie #małeweselewGryżynie #apartamentywlesie #weselewlesiewGryżynie #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowfooduroczyskogryżyna #slowlife #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #uroczysko #laswGryżynie #Gryżyna

97 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page