top of page

1875-1900.


Długo zadawaliśmy sobie pytanie ile lat ma dom w Gryżynie. Szczątkowe informacje można znaleźć w internecie, we wsi nikt nie pamięta wieku domu. Postanowiliśmy podejść do tematu na dwa sposoby.

Zapytaliśmy w Urzędzie Gminy Bytnica, czy urząd dysponuje takimi informacjami. Pan Krzysztof, przemiły i pomocny urzędnik na naszą prośbę poszperał w dokumentach, poprzeglądał zasoby swojego komputera i oznajmił nam, że dom jest z 4 ćwiartki XIX wieku. Także dziś jego wiek może liczyć 143 lata.

Drugą metodą wyliczenia było zbadanie wieku dębu, który rośnie za domem.

Posłużyliśmy się metodą pomiaru obwodu pnia na wysokości 130 cm. Według tej metody wiek dębu da się obliczyć z marginesem błędu +/- 20lat. Obwód pnia tego pięknego drzewa rocznie przyrasta około 2,5 cm.

Nasz dąb na wysokości pomiarowej w obwodzie ma 304 cm. Zatem dzieląc 304 cm na 2,5 cm, jego wiek można ocenić na (+/- 20) 121 lat.

Podejrzewamy, że dąb był posadzony w tym samym czasie co ukończenie domu. Wiek drzewa z uwzględnieniem 20 letniego marginesu błędu, potwierdza zapiski w księgach gminy.

Ciekawe czy pod dębem ukryto jakieś skarby, informacje na temat fundatora domu, jakieś dokumenty lub zdjęcia właściciela. Może ktoś, kiedyś za wiele lat znajdzie skarb ukryty w jego korzeniach.

Dęby rosną długo, najstarszy polski dąb Bartek liczy ponad 700 lat. I takiego wieku życzymy naszemu!

#urlopnadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #urlopwlesie #zbieraniegrzybówwgryżynie #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #laswGryżynie #Gryżyna #uroczysko

126 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page