top of page

Piesza wycieczka "Gryżyńskie Uroczyska".


Aż wstyd się przyznać, kupiliśmy dom w Gryżynie kompletnie bez świadomości co nas czeka w okolicznych lasach. Z drugiej strony trzeba powiedzieć, że magia miejsca i pozytywne przeczucia nas nie rozczarowały.

Piękno domu jest czytelnikom bloga znane, mimo opłakanego stanu w jakim go zastaliśmy, zmiany na plus są niezaprzeczalne. Tymczasem to Gryżyński Park Krajobrazowy, Obszar Natura 2000 okazały się prawdziwym bogactwem okolicy.

Pierwsze wpisy na blogu o jeleniu, grzybobraniu, jeziorze i innych walorach przyrody to tylko uwertura. Wstęp do świata opery śpiewu ptaków, bogactwa przyrody, gatunków roślin i zwierząt, o których nawet nie wiedzieliśmy.

To właśnie piesza wycieczka edukacyjna "Gryżyńskie Uroczyska", którą rozpoczęliśmy od naszego domu, wywołała największy zachwyt. Okazało się bowiem, że cala trasa ma około 10 kilometrów i wiedzie przez dziewicze tereny. Jest doskonale oznaczona drogowskazami i informacjami na temat unikatowych gatunków roślin, i zwierząt zamieszkujących okoliczne lasy.

Teren jest bardzo zróżnicowany, droga wiedzie przez Gryżyńskie Szuwary, mostki na licznych strumykach, wąwozy, rynnę polodowcową, torfowiska, jezioro polodowcowe i bezkresny las! Doskonałe miejsce dla miłośników przyrody, spacerowiczów czy lubiących bieganie po dzikim terenie.

Mniej wytrwali mogą skrócić drogę w dwóch miejscach, omijając wąwozy lub dalej rezygnując z obejścia jeziora. Jestem jednak przekonany, że nawet Ci którzy skrócą drogę do minimum, wrócą po więcej i przejdą dłuższą i najdłuższą trasę.

Na końcu drogi można podziwiać piękny pałac otoczony zadbanym ogrodem, parę kroków dalej, zza zarośli góruje dom Uroczyska Gryżyna.

Tam na licznych Gości czkała niespodzianka! Ale o tym w następnym blogu.

#urlopnadjeziorem #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy #urlopwlesie #zbieraniegrzybówwgryżynie #dzikanatura #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #jezioroKałek #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #uroczysko #laswGryżynie #Gryżyna #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie

173 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page