top of page

Zielnik Uroczyska - Czeremcha.

Zaktualizowano: 10 mar 2020


W miniony weekend pogoda była wręcz czerwcowa. Mimo prognozy synoptyków, że wreszcie pojawi się wyczekiwany deszcz, nie spadła ani kropla. Piaszczysta i licha ziemia jak popiół sucha, wymagała solidnego podlania.

Pojechaliśmy do Gryżyny by nacieszyć się jesiennymi nasadzeniami. Interesowało nas czy 4 metrowa magnolia japońska przeżyła zimę i jej wątłe pączki wypuściły liście. Magnolia ma bardzo delikatne korzenie, które mogły ucierpieć podczas transportu z Poznania. Wyciągaliśmy ją z samochodu dostawczego z pomocą sąsiada i jego koparki. Nasze obawy na szczęście były przedwczesne, magnolia puściła piękne listki. Na jej kwiaty możemy jednak trochę poczekać; magnolia japońska kobus, kwitnie dopiero parę lat po posadzeniu.

Jednak to nie magnolia jest tematem tego bloga. Otoczenie Uroczyska Gryżyna przesiąknięte jest zapachem migdałowej słodyczy. To białe kwiaty czeremchy, która rośnie bujnie w mokradle, roztoczyły zapach ciasta.

Czeremcha, po białej morwie, będzie rośliną z naszego zielnika. Czeremcha w kuchni to konfitury, nalewki, galaretki czy owoce do ciasta. W kosmetyce ma zbawienne działanie nawilżające i wygładzające, zmniejsza obrzęki, a także likwiduje cienie pod oczami. Skutecznie także wybiela skórę i przebarwienia. Ma też działanie przeciwzapalne i zmniejsza łojotok. Czeremcha ma zastosowanie w ziołolecznictwie, gdzie surowcem zielarskim są kwiaty, kora i owoce czeremchy. Wodne wyciągi z czeremchy mają m.in. działanie uspokajające, obniżają ciśnienie krwi. Są żółcio i moczopędne, regulują przemianę materii (kora, w przeciwieństwie do kwiatów, działa przeciwbiegunkowo). Czeremcha działa też odkażająco, a wytwarzane przez nią fitoncydy hamują rozwój chorobotwórczych mikroorganizmów.

#urlopnadjeziorem #dzikanatura #slowfooduroczyskogryżyna #uroczysko #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #laswGryżynie #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #urlopwlesie #Gryżyna #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy

61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page