top of page

Zielnik Uroczyska - Dziewanna


Człowiek z miasta jest jednak oderwany od wiedzy o roślinach i ziołach. Nawet podstawowe i powszechne gatunki nie są mu znane.

My też jesteśmy przykładem mieszczuchów ignorantów. Coś tam wiemy ale w Gryżynie okazało się, że musimy zacząć naukę od podstaw.

Jak pisałem wcześniej wieś Gryżyna położona jest w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Otacza ją piękny i dziki las, taka jest też wieś. Las wchodzi na teren Uroczyska Gryżyna, jelenie wycierają rogi o nasadzone sosny, dzik ryje w błocie a na suchej glebie rośnie dziewanna. Nie wiem co nam przeszkadzała, bowiem ma piękne żółte kwiaty, rośnie doniośle a na dodatek ma właściwości lecznicze. Wyrywaliśmy ją by "upiększyć" niesforny trawnik.

zdjęcie z internetu

Na szczęście z zainteresowaniem i przyjemnością śledzimy Facebooka naszych sąsiadów w miejscowości Budachów. Gospodarze prowadzą Ekologiczne Gospodarstwo Rolne, gdzie prowadzą warsztaty z ogrodnictwa. Na jednym wpisie na Facebooku pokazano piękny okaz ziela dziewanny. Wtedy to przypomniałem sobie jak dużo rośnie ich na terenie Uroczyska.

Od razu zacząłem przeglądać internet w poszukiwaniu właściwości tej rośliny. Kto by się spodziewał, że dziewanna to wszechobecny lek na problemy żołądkowe, lek w leczeniu ran, oparzeń, odleżyn czy zmian alergicznych. Wspomaga oczyszczanie skóry, można też stosować napar na zmiany trądzikowe, parząc łyżkę stołową suszonych kwiatów w pół litra wody.

zdjęcie z internetu

Nic dziwnego, że dziewanna wybrała sobie ubogie i piaszczyste gleby w Gryżynie. Lubi ona bowiem takie środowisko, doskonale czuje się na nasłonecznionym stanowisku i suchej ziemi.

Jest także stare powiedzenie, że gdzie rośnie dziewanna tam bez posagu panna.

#urlopnadjeziorem #dzikanatura #uroczysko #slowlife #GryżyńskiParkNarodowy #zbieraniegrzybówwgryżynie #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #jezioroKałek #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #Gryżyna #slowfooduroczyskogryżyna #laswGryżynie

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page