top of page

Zielnik Uroczyska - Nawłoć


Ciekawe, że kolejna pożyteczna roślina nie znajduje dziś zainteresowania a traktuje się ją jak pospolity chwast.

Nawłoć jest tak powszechna jak niedoceniona. To zioło porasta ubogie gleby, jest odporne na suszę i mrozy. Rośnie wręcz wszędzie; rowach, skrajach lasu, przy torach kolejowych.

Ciekawostką jest, że nawłoć, dziewanna i opisywana w poprzednim blogu wrotycz, mają podobną barwę kwiatów, jaskrawo żółtą. Podobnie jak wrotycz i dziewanna jest też chętnie odwiedzana przez pszczoły.

zdjęcie z internetu

Nawłoć to lekarstwo na wszelkie problemy ze skórą. Okłady z naparu pomagają w gojeniu ran, można go z powodzeniem stosować przy cerze trądzikowej. Ma właściwości antyseptyczne, ściągające i kojące. Doskonale sprawdza się jako dodatek do kąpieli, napinając skórę, poprawia kondycję mięśni.

Picie herbatki z nawłoci wspiera leczenie zapalenia i owrzodzenia jamy ustnej. Ma zbawienne działanie w leczeniu dróg moczowych. Pomocniczo wspiera naszą walkę w chorobach reumatycznych czy nadciśnieniu.

Nic tylko apteka we własnym ogrodzie.

Uwaga, nawłoć to roślina mocno ekspansywna, rozsiewa się sama. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę, lepiej wybrać miejsce, gdzie jej siły witalne nie zdominują naszego ogrodu.

#urlopnadjeziorem #dzikanatura #uroczysko #slowfooduroczyskogryżyna #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #jezioroKałek #laswGryżynie #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #apartamentywlesie #Gryżyna #urlopwlesie

82 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page