top of page

Nasz mały mostek.


W blogu z 17 lipca chwaliłem się rozpoczęciem prac na dachu. Otóż faktycznie położyliśmy już nowe dachówki, zamontowano też cześć okien dachowych.

Mieliśmy dylemat co zrobić ze zrzuconą karpiówką, przezornie poprosiliśmy by została złożona na terenie Uroczyska Gryżyna do dalszego wykorzystania.

Gruz dachówki jest doskonały na wzmocnienie podjazdu, jest szorstki, nie ma obłych krawędzi, zatem nie zapada się pod kołami. W swojej strukturze jest jednocześnie na tyle luźno rozłożony, że bardzo łatwo przepuszcza wodę. Jest to doskonała właściwość zapewniająca dobry drenaż, który zapobiega powstawaniu błota i śladów po kołach samochodu. Skruszone stare dachówki jednocześnie dobrze wyglądają.

Po zmianie poszycia dachu powstały 4 kupy gruzu, którego część postanowiliśmy przeznaczyć na naprawę mostku na skraju działki otaczającej Uroczysko.

Mostek przeznaczony dla pieszych, łączy dwie części wsi. Spina dwa brzegi rozlewiska bobrów, de facto u jego samego źródła. Woda w Gryżynie wytapia się z gruntu a potok obok domu rozpoczyna się od niewielkiego oczka wodnego. To tu właśnie mieści się malutki mostek.

Wody spływające ze zboczy niestety podmywały mostek, wybierając jego wierzchnią piaszczystą warstwę.

Postanowiliśmy temu zaradzić, wykorzystując zebrany gruz dachówkowy. Wybraliśmy piach i rosnące w nim zielone, udeptaliśmy i nawieźliśmy 10 taczek połamanych karpiówek. Mocno je ubiliśmy by się nie zagłębiały a brzegi obłożyliśmy średnimi kamieniami.

Taki wygląda nasze dzieło, które wykonaliśmy dla wszystkich mieszkańców, którzy skracają sobie drogę przez wieś. Wykonaliśmy czyn społeczny i już nikt nie połamie sobie nogi w wypłukanej w mostku dziurze.

Przy okazji mieliśmy okazję zrelaksować się pracując fizycznie. Na marginesie, takiej siłowni dawno nie mieliśmy.

Teraz czas naprawić rozpadające się barierki. To mamy nadzieję stanie się wkrótce.

#urlopnadjeziorem #dzikanatura #uroczysko #GryżyńskiParkNarodowy #slowlife #wypoczyneknadjezioremKałekwGryżynie #jezioroKałek #urlopwlesie #zbieraniegrzybówwgryżynie #laswGryżynie #naturagryżyńskiparkkrajobrazowy #Gryżyna #wypoczynekwlesiewGryżyńskimparkukarjobrazowy

72 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page