top of page

"Instrukcja Obsługi Lasu" i piec na drewno.


Dom w Gryżynie otacza bezkresny las Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Jego powierzchnia to ponad 3000 hektarów. Utworzono go w trosce o niepowtarzalne walory krajobrazowe, ukształtowanie terenu i bogactwo stawów, jezioro i potok, ten obok naszego domu. Ale nie o tym miałem pisać.

Peter Wohlleben w książce "Instrukcja Obsługi Lasu" pisze o zrównoważonej polityce leśnej, która dopuszcza palenie drewna. Jego zdaniem jest to ekologiczny sposób ogrzewania domów. Rocznie możemy spalić tyle drewna ile go przyrośnie, jednocześnie zachowując bilans dwutlenku węgla w atmosferze. CO2 wykorzystane na budowę biomasy, podczas procesu fotosyntezy, wraca ponownie do atmosfery, podczas procesu spalania. Tak długo jak spalamy drewno przy dostatecznym dostępnie powietrza (dokładniej mówiąc tlenu), tak długo jak drewno jest wysuszone, tak długo będzie to ekologiczne.

Jak wiecie, my postawiliśmy na ekologię, dom będzie ogrzewany promieniami podczerwieni. Prąd potrzebny do ogrzewania będziemy w dużej mierze wytwarzać sami. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu, częściowo uniezależnią nas od dostaw energii elenktycznej.

Jednak kto z nas nie lubi trzasku suchego drewna, najlepiej liściastego, w kominku? Kto z nas nie lubi patrzeć na skaczące płomiennie z polana na polano? Kogo z nas nie hipnotyzuje ciepłe światło ognia?

Goście w Uroczysku Gryżyna będą mogli posiedzieć przy zabytkowym piecu, opisywałem to już w blogu z dnia 11 października 2018.

Pisałem też na Instagramie o rewitalizacji pieca. Zabytkowy piec remontuje i stawia prawdziwy rzemieślnik, zdun Pan Robert. Postawiono już komorę spalania z płaszczem wodnym, podłączono już instalację hydrauliczną, która poprowadzi wodę pod podłogę. Parter domu otoczy ciepło i zapach ognia, trzask palonego suchego drewna wniesie sielską atmosferę.

Dlaczego lepiej spalać drewno z drzewa liściastego? Otóż, zawiera ono mniej żywicy, która paląc się brudzi szybkę w drzwiach komory spalania. Stąd Wasze problemy z zapieczoną spalenizną, którą bardzo trudno usunąć. My chcemy patrzeć na ogień przez czystą szybę. Będziemy spalać drewno brzozowe, ta szybko rośnie i daje dużo ciepła.

Paradoksalnie, drewno mokre, suszone mniej niż 3 miesiące ma ok 50% mniejszą wartość opałową. Wolniej się pali ale i mniej grzeje.


59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page