top of page

Akustyka w Hagia Sophia

Ostatnio jadąc do Uroczyska słuchaliśmy Tok FM, audycja off Czarek dotyczyła akustyki Hagia Sophia. Temat jest bardzo ciekawy i dotyczy wibroakustyki, gościem Cezarego był dr inż. Paweł Małecki z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki, Wydział Inżynierii i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Wibroakustyka? Kto sobie zawraca tym głowę? Tymczasem okazuje się, że to codzienność a nauka ta jest wykorzystywana w tworzeniu muzyki. Profil akustyczny to odpowiedź impulsowa pomieszczenia.

Odpowiedź impulsowa wnętrza Hagia Sophia to 11 sekund. Tak długo wraca odbity dźwięk do ucha. Rozproszone pole akustyczne tego budynku (dziś meczet, wcześniej muzeum a początkowo Kościół Mądrości Bożej), jest tak niesamowite. Światło i połysk marmuru świątyni wzmaga jej odpowiedź impulsową, mówi Bissera V. Pantcheva z Uniwesytetu Stanforda, która badała to zjawisko.


Akustykę zbadano ustawiając podstawowe mikrofony, które zarejestrowały wybuch przebijanego nadmuchanego balonu i odpowiedź impulsywną gmachu meczetu. Poniżej link który polecam.


https://www.youtube.com/watch?v=PYaWTcNN8tg


W Białymstoku jest gmach, którego profil akustyczny nie jest aż tak imponujący, bo dźwięk wraca 6 sekund.


Dziś tworząc muzykę często na nagrane w doskonale wygłuszonym pomieszczeniu (komory bezechowej) śpiewy, nakłada się (splata numerycznie) na nagraną odpowiedź impulsową. Niesamowite!


W Uroczysku akustyka też jest doskonała, nie wiem czy dlatego, że brakuje mebli i tkanin, czy dlatego, że profil akustyczny naszego domu jest tak dobry. Chciałbym zmierzyć odpowiedź impulsową, może kiedyś.

61 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page