top of page

Zielnik Uroczyska - Świerzop

Przeklęty, znienawidzony, tępiony w syzyfowym mozole świerzop, porasta ogród w Uroczysko Gryżyna.


Od dawna znam tą roślinę i od dawna z nią walczę. W rodzinnym domu, w ogrodzie pod Warszawą, świerzop bujnie przebija się przez agrowłukninę przysypaną drobnym żwirem. Wycinany, wyrywany, pryskany odradza się na nowo bez względu na rodzaj oręża. Ten witalny gatunek przebija beton i asfalt.


Nierówna walka zmusiła mnie do spojrzenia na rdestowiec japoński (rdest ostrokończysty, świerzop) na nowo. Zamiast zadawania pytania do wujka google jak z nim walczyć, zadałem pytanie o jego zdrowotne właściwości.


I co się okazało? Rdestowiec japoński to stary znajomy, który pojawia się w Inwokacji Adama Mickiewicza. To bursztynowy świerzop i grykę jak śnieg białą, przywoływał Mickiewicz we wspomnieniach o Litwie jego ojczyźnie.


Świerzop to podobnie jak opisywana wrotycz, dziewanna czy nawłoć, jest dosłownie rosnącą apteką. Jest źródłem biopierwiastków, zawiera selen, miedź, molibden, mangan, żelazo i cynk.

Składniki tej rośliny hamują rozwój grzybów i bakterii chorobotwórczych, hamują rozwój chorób nowotworowych, usuwają wolne rodniki, zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów, mają właściwości przeciwmiażdżycowe i przeciwbólowe.


W internecie napisano o nim tak:


"Bogactwo ziela i korzenia rdestowca japońskiego zapobiegają stłuszczeniu i zwłóknieniu nerek, wątroby i serca. Także skutkom ubocznym przy podawaniu leków przeciwko nadciśnieniu. Działają rozkurczowo i przeciwalergicznie, wzmacniają skurcze mięśnia sercowego, mają ochronny wpływ na wątrobę.

Luteolina obniża poziom cholesterolu i lipidów we krwi, działa przeciwhistaminowo, przeciwzapalnie i hepatoprotekcyjnie.Kwercetyna i kemferol obniżają stężenie glukozy we krwi, efektem jest uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Wraz z apigeniną zapobiegają powikłaniom w przebiegu cukrzycy (retinopatia, neuropatia, zaćma).

Rdestowce działają immunostymulująco i hamują procesy autoagresji immunologicznej. Może to być wykorzystane w leczeniu np. reumatyzmu, artretyzmu, pęcherzycy, bielactwa, cukrzycy, atopowego zapalenia skóry, pokrzywek alergicznych, alergii, liszaja płaskiego, rumienia guzowatego, tocznia rumieniowatego, łuszczycy, łysienia z autoagresji. Estrogenne, przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwnowotworowe właściwości rdestowca mogą mieć zastosowanie w leczeniu i profilaktyce stanów zapalnych i przerostu gruczołu krokowego.

U kobiet preparaty są zalecane w łagodzeniu objawów okresu przekwitania. Rdestowiec wspomaga procesy detoksykacji, zwiększa wydzielanie moczu, obniża gorączkę, pobudza miesiączkowanie, przyśpiesza regenerację tkanek a tym samym gojenie ran. Ziele rdestowca to środek moczopędny, odtruwający i regulujący przemianę materii. Wielość działania wszystkich związków rdestowca daje ciekawy efekt oddziaływania na układ immunologiczny.Z jednej strony preparaty rdestowców działają immunostymulująco, z drugiej jednak hamują procesy chorób autoimmunologicznych, np.reumatyzmu, artretyzmu, pęcherzycy, pokrzywek alergicznych, alergii uogólnionych, bielactwa, cukrzycy, wyprysku potnicowego, atopowego zapalenia skóry, liszaja czerwonego płaskiego, rumienia guzowatego, tocznia rumieniowatego, łuszczycy, łysienia z autoagresji. Rdestowiec wspomaga detoksykację organizmu, zwiększa diurezę (wydzielanie moczu), działa przeciwzapalnie ( obniża gorączkę), reguluje miesiączkowanie, przyspiesza regenerację tkanek, a tym samym gojenie ran. Rdestowiec japoński zawiera najwięcej ze wszystkich znanych roślin- resveratrolu (blisko 4000 razy więcej niż czerwone wino !!!) – znanego jako panaceum na długie i zdrowe życie. Wg S. Buchnera – amerykańskiego zielarza – ziele rdestowca jest bardzo skuteczne w zwalczaniu boreliozy".


Reservatol i jego 4 tysiąckrotność wartości zawartej w czerwonym winie, musi być moim zdaniem sukcesem na żywotność świerzopu. Pijmy zatem herbatkę z kłączy tego wspaniałego ziela.

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page