top of page

Zielnik Uroczyska - Dzika Róża

Nadszedł czas na kolejne nasadzenia, pogoda bowiem dopisuje. Jest ciepło i pada lekki deszcz, w Uroczysku Gryżyna się zazieleniło i słychać śpiew ptaków. Znak to, że wiosna zawitała i czas na prace w ogrodzie.

Tymczasem trwa budowa ogrodzenia z odzyskanej cegły. Przesadą jest nazwanie ogrodzeniem murków, które nie mają więcej niż 3 metry długości a przestrzeń pomiędzy wypełniają krzewy grabów. Od zeszłego weekendu ogrodzenia dopełniło 100 sadzonek dzikiej róży.

Dzika róża to krzew, którego uprawa nie wymaga żadnych umiejętności. Jest wybitnie tolerancyjny na mróz, suszę czy lichą glebę. Dlatego tak doskonale sprawdza się w przestrzeni publicznej. Dobrze odnajduje się w ogrodach miejskich, świetnie komponuje z założeniami ogrodów naturalistycznych czy wiejskich. Porasta wydmy tak chętnie jak przyblokowe klomby.


Miniony weekend w lubuskim był wymarzony do sadzenia krzewów, dlatego szybko zdecydowaliśmy się wysadzić dostarczone przez kuriera sadzonki dzikiej róży.

100 krzewów wysadziliśmy w 2 rzędach by za rok, może dwa cieszyć się zapachem bladoróżowych kwiatów. Pod koniec lata zaś zbierać owoce, które są najlepszym źródłem witaminy C. Jedzone na surowo, zawierają jej najwięcej, przy okazji smakują doskonale w sałatce z mango, z czerwonym pieprzem, lekko skropionej octem własnej produkcji.


Rozłożyste krzewy tworzą barierę nie do pokonania, nasze domowe zwierzęta będą się trzymały z dala od haczykowatych kolców i wybujałych, wygiętych do ziemi gałęzi.


50 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page