October 1, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Weekend pełen cudów. Cud trzeci - Jezioro Gryżyńskie.

January 26, 2018

Otoczeni aurą wsi, poszliśmy z powrotem do ośrodka nad jeziorem. Postanowiliśmy nadal kontemplować przyrodę i cieszyć się spokojem lasu.

Następnym nieodkrytym walorem było z pewnością jezioro. To nieco ukryte w dole za zabudowaniami z gastronomią, rozlało się w niecce otoczonej Gryżyńskim Parkiem Krajobrazowym. 

 

 

Woda w jeziorze była krystalicznie czysta, z łatwością stojąc na drewnianym pomoście, mogliśmy zobaczyć faunę i florę dzikiego jeziora. Zresztą jedyne dojście znajduje się w granicach ośrodka wypoczynkowego. 

Po powrocie do domu postanowiliśmy doczytać na jego temat. Okazało się, że należy do 1 klasy czystości i jest zasilane w wodę jedynie z podziemnych źródeł. Jego szmaragdowe wody otacza malownicza ścieżka turystyczna o długości ponad 7 kilometrów. 

 

Jezioro Gryżyńskie w literaturze przedstawiane jest jako nieskażone cywilizacją, o doskonałych warunkach do wędkowania (leszcze, karasie, karpie, sielawy i podobno nawet węgorze). 

Czysta piaszczysta plaża to także doskonała oferta dla miłośników opalania, kąpielisko jest otoczone pomostem. Ośrodek oferuje też wynajem sprzętu wodnego. Super! Idealne miejsce na weekend z przyjaciółmi nad jeziorem. Zaledwie półtorej godziny samochodem od Poznania czy Berlina. Zielona Góra, Wrocław czy Gorzów Wielkopolski to przysłowiowy "rzut beretem".

 

 

 

Jesienne słońce odbijało się w tafli wody a my upajaliśmy się zapachem jeziora i pluskiem wody uderzającej o pomost, i brzegi gęsto porośnięte soczystą zielenią. 

Siedzieliśmy w ciszy zapatrzeni w dal a w głowach snuła się historia o bajkowej wsi zapomnianej przez czas. Wtedy pomyślałem, że to uroczysko. Uroczysko Gryżyna!!!

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów