October 1, 2019

July 17, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Bobry w natarciu.

May 23, 2018

Bobry w Gryżynie są od bardzo dawna a mieszkańcy do nich już przywykli. Doskonale radzą sobie z inżynierią skomplikowanych budowli z gałęzi i bali drzew. Tworzą tamy i podwodne tunele by uchronić się przed drapieżnikami.

Była jednak przerwa w historii bobrów, kiedy to wyprowadziły się ze wsi. Z jakichś powodów opuściły swe żeremie a brzegi Potoku Gryżyńskiego zaczęły porastać olchami. Dziś drzewa mają po dwadzieścia, trzydzieści i czterdzieści lat a mieszkańcy cieszą się koegzystencją z chronionym gatunkiem zwierzęcia. 

My też cieszymy się, że już za dwa lata nasi goście będą mogli zobaczyć siedlisko bobrów z okien Uroczyska Gryżyna. Ten rzadki widok będzie z pewnością jedną z atrakcji miejsca.

Niestety aktywność bobrów to zagłada dla rosłych drzew, które zagościły nad brzegiem potoku. Po powrocie bobrów na swoje miejsce i uformowaniu żeremi, potok przekształcił się w rozlewisko. Grunt stał się niestabilny a wysokie drzewa chwieją się w grząskiej, podmokłej ziemi.

Niestety w miniony weekend dwie olchy nie wytrzymały naporu wiatru i przewróciły się na teren Uroczyska Gryżyna, opierając się o dom. Przykro nam ale będziemy musieli je wyciąć, podobnie jak inne, które chylą się w kierunku ogrodu i domu. 

 

Taki widok zastaliśmy w ostatnią niedzielę, kiedy pojechaliśmy cieszyć się piękną pogodą i powietrzem Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów