October 1, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Zielnik Uroczyska - Katalpa, inaczej Surmia.

September 25, 2018

Lato tego roku było bardzo cieple. Biała morwa jednak doskonale znosi słońce i suchą glebę. Okazuje się, że jest jednym z najlepiej przystosowanych drzew do wzrostu na piachu. Tego też bowiem w Gryżynie nie brakuje. Uroczysko jest położone na bardzo piaszczystym terenie a woda szybko przesiąka do sąsiadującego Gryżyńskiego Potoku. Posadzenie leczniczej białej morwy było zatem strzałem w dziesiątkę, lubi ona bowiem ubogie i piaszczyste podłoże.

 

W poszukiwaniu gatunków, które zniosą trudne warunki, natknęliśmy się na inną ciekawą roślinę. Katalpa zwana Surmią, podobnie do morwy białej jest odporna na suszę i lubi rosnąć na piachu. Nie dosyć, że jest rozwiązaniem problemu ubogiej gleby, to jeszcze wytwarza olejek eteryczny. Zapach olejku nie jest wyczuwalny przez ludzi ale jest nieznośny dla węchu komarów. W ten to sposób zdobyliśmy bardziej humanitarne narzędzie w walce z krwiopijcami. Dotychczas nasze oręże było w żołądkach nietoperzy, które uwielbiają komary, każdy z nietoperzy zjada ich ok 2000 dziennie. W ten sposób w naturalny sposób zapewnimy komfort podczas imprez na świeżym powietrzu. Uroczysko Gryżyna będzie wolne od komarów a goście weselni będą jeszcze bardziej zadowoleni z aury lasu i sąsiadującego rozlewiska bobrów. Wieczorne grillowanie pod pergolą porośniętą wisterią nie będzie zakłócane przez znienawidzony bzyk komarów.

 

Katalpa to drzewo z rozłożystą koroną i krótkim pniem, o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Nasiona są ukryte w strąkach przypominających fasolę.  W prawdzie nie występuje dziko w otaczającym nas lesie i raczej jest sadzona w ogrodach miejskich, to jej pożyteczność ma dla nas priorytetowe znaczenie. Wpleciemy ją w inne lecz dziko rosnące drzewa, dęby kolumnowe, brzozy i graby.

 

 zdjęcie z internetu

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów