October 1, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Nowe odkrycie, c.d.

October 16, 2018

Prace porządkowe za każdym razem nas zaskakują. Następne ciekawe okrycie zostało dokonane przez Panów pracujących przy odgrzebywaniu stosu gratów, w piwnicy rozpadającego się budynku gospodarczego. Śmieci, które od lat były gromadzone skrywały coś co kompletnie nie pasuje do otoczenia. 

Dziwnym trafem znaleźliśmy blachę z niemieckim tekstem.

 

 

Tekst ostrzega przed zbliżającym się pociągiem gdy zamykają się zapory lub rozlega się dzwonek na przejeździe kolejowym. 

 

W Uroczysku Gryżyna nie ma torów kolejowych, a dziś najbliższa stacja znajduje się ok. 10 kilometrów od Gryżyny. Zastanawiamy się kiedy i skąd ta tablica została przyniesiona? A  może jakieś tory jeszcze gdzieś leżą w otaczającym Gryżyńskim Parku Krajobrazowym? 

 

To znalezisko wyeksponujemy gdzieś na terenie, może na bramie, może na płocie? Ten kawałek blachy to kawałek historii i warto się nim pochwalić.

 

I jeszcze szybki update. Wszystkowiedzący.pl dosłał mi mapę linii kolejowych "za Niemca". Podobnie jak dziś, najbliższa linia kolejowa ze stacją znajdowała się w miejscowości Topper, dziś Toporów.

 

Miejscowość na mapie powyżej zaznaczonej na żółto Griesel-Gryżyna.

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami