October 1, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Zielnik Uroczyska - Wrotycz

July 10, 2019

Nasałem już o białej morwie, pisałem o drzewie czeremchy, na Instagramie pisałem też o rzepaku.

 

Naszło mnie na opowiedzenie o zielu, które zdobyło złą sławę. Głównie dlatego, że zawiera organiczny związek chemiczny, tujon. Przedawkowanie tej substancji może wywołać stany niepokoju ruchowego i drażliwości. W zatruciach pojawiają się stany podniecenia i psychozy. Stany dyskomfortu często występują podczas mieszania tujonu z alkoholem w postaci znanego napoju pod nazwą absynt, który jeszcze 100 lat temu w Europie i USA był zakazany. Dziś w większości krajów Unii Europejskiej absynt jest legalny, pod warunkiem, że stężenie tujonu nie przekracza w nim 10 mg/l.

 

Jednak stare przysłowie mówi "co za dużo to niezdrowo", znane mi jest też powiedzenie "za dużo to i świnia nie zeżre". Jak ze wszystkim tak i z wrotyczem nadużycie prowadzi do przykrych konsekwencji.

 

 

Wrotycz występująca powszechnie jako chwast na terenie Polski, jest skarbnicą wielu substancji o działaniu leczniczym. To ziele ma silne działanie przeciwzapalne, odkażające, bakterio i grzybobójcze. Pomaga w leczeniu problemów z krążeniem, wzmacniając pracę serca, pobudzając oddychanie. Wrotycz to lek na nieregularne miesiączkowanie. Zwiększa też ukrwienie narządów płciowych i nasila odczuwanie wrażeń seksualnych. 

 

Ma silne działanie hamujące choroby autoimmunologiczne, na przykład doskonale wspiera leczenie łuszczycy. Leczy choroby zakaźne; odrę, grypę czy zwykłe przeziębienie. Wreszcie wyciągi z wrotyczu usuwają z organizmu pasożyty jelitowe i te zamieszkujące naszą zewnętrzną powłokę; wszy, kleszcze czy świerzb.

 

Tu i tam można przeczytać, że wrotycz to remedium na wiele chorób i mogłaby doskonale zastąpić wiele drogich leków z pólek aptek. Niech każdy z Was poczyta i się przekona na własne ryzyko, czy warto wrócić do "babcinych" metod medycyny naturalnej.

 

A i bym zapomniał, olejek eteryczny, który uwalnia się z zasuszonej rośliny, skutecznie odstrasza komary. Warto na parapetach czy przy oknach powiesić wianuszki z tej cudownej  rośliny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów