October 1, 2019

Please reload

Ostatnie posty

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Wyróżnione posty

Zielnik Uroczyska - Dziewanna

August 22, 2019

Człowiek z miasta jest jednak oderwany od wiedzy o roślinach i ziołach. Nawet podstawowe i powszechne gatunki nie są mu znane. 

 

My też jesteśmy przykładem mieszczuchów ignorantów. Coś tam wiemy ale w Gryżynie okazało się, że musimy zacząć naukę od podstaw. 

 

Jak pisałem wcześniej wieś Gryżyna położona jest w Gryżyńskim Parku Krajobrazowym. Otacza ją piękny i dziki las, taka jest też wieś. Las wchodzi na teren Uroczyska Gryżyna, jelenie wycierają rogi o nasadzone sosny, dzik ryje w błocie a na suchej glebie rośnie dziewanna. Nie wiem co nam przeszkadzała, bowiem ma piękne żółte kwiaty, rośnie doniośle a na dodatek ma właściwości lecznicze. Wyrywaliśmy ją by "upiększyć" niesforny trawnik.

 

Na szczęście z zainteresowaniem i przyjemnością śledzimy Facebooka naszych sąsiadów w miejscowości Budachów. Gospodarze prowadzą Ekologiczne Gospodarstwo Rolne, gdzie prowadzą warsztaty z ogrodnictwa. Na jednym wpisie na Facebooku pokazano piękny okaz ziela dziewanny. Wtedy to przypomniałem sobie jak dużo rośnie ich na terenie Uroczyska. 

 

Od razu zacząłem przeglądać internet w poszukiwaniu właściwości tej rośliny. Kto by się spodziewał, że dziewanna to wszechobecny lek na problemy żołądkowe, lek w leczeniu ran, oparzeń, odleżyn czy zmian alergicznych. Wspomaga oczyszczanie skóry, można też stosować napar na zmiany trądzikowe, parząc łyżkę stołową suszonych kwiatów w pół litra wody. 

 

Nic dziwnego, że dziewanna wybrała sobie ubogie i piaszczyste gleby w Gryżynie. Lubi ona bowiem takie środowisko, doskonale czuje się na nasłonecznionym stanowisku i suchej ziemi. 

 

Jest także stare powiedzenie, że gdzie rośnie dziewanna tam bez posagu panna. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Podążaj za nami
Wyszukaj wg tagów